Mobiiltelefonid on muutunud argipäevaelus niivõrd olulisteks, et paljudel meist on iga asja jaoks mobiiliäpp. Kui sul tekib aga kiireloomuline rahavajadus ja oled harjunud telefoniga asju ajama, on smslaen sinu jaoks hea lahendus. Räägime lähemalt, mida see laen endast kujutab ning millistel tingimustel saab seda laenu taotleda.

Miks on laenufirmade laenud paremad kui pangalaenud?

Sms laenude üks olulisi eripärasid on asjaolu, et erinevalt väikelaenudest ei saa sms laenu ega isegi sarnase funktsiooniga laenu mitte kunagi pangast. Pangad ei ole niivõrd keskendunud tarbimislaenude väljastamisele ning seetõttu on sms laenud pigem laenufirmade pärusmaa.

Laenufirmad püüdlevad laenu kiiruse ja võimalikult hõlpsa laenutaotluse protsessi poole ning mobiilsõnumite funktsiooni kasutamine tagab mõlemad punktid. Kuna Eestis tegutsevad laenufirmad on tegevuslubade alusel tegutsevad krediidiandjad, ei pea kartma sugugi selle pärast, et võetav smslaen on kuidagi kahtlane või ebaturvaline. Just vastupidi – laenufirmad teevad endast kõike, et tagada klientidele turvaline laenukeskkond ning seega ei pea kartma ei oma andmete ega laenu legitiimsuse pärast.

smslaenMis on sms laenud?

Olles maininud asjaolu, et sms laenud ei kuulu pankade teenusevalikusse, selgitame lähemalt, mida taolised laenud endast kujutavad. Sms laen on kõige lihtsamini öeldes kiirlaen, mida saab taotleda mobiilsõnumi teel. Vahel on sellise laenu nimetuseks ka sms kiirlaen, mis kirjeldab veelgi täpsemalt selle laenu funktsiooni.

Sms laen oli veel mõned aastad tagasi väga populaarne teenus, kuna laenu saamiseks ei pidanud täitma mingeid laenutaotluseid ega polnud vaja esitada isegi konto väljavõtet. Laenu saigi lihtsalt sõnumi saatmise teel, saates sõnumiga rahasumma soovi ja pangakonto numbri. Taoline süsteem aga tõi kahjuks kaasa palju probleeme, kuna laenu võtsid ka need, kellel ei olnud võimalik seda hiljem tagasi maksta. Seetõttu reguleeriti laenuturgu üsna tugevalt ning tänapäeval ei ole enam smslaen sellisel kujul olemas.

See aga ei tähenda, et mobiilsõnumi teel ei saaks enam üldse laenu. Tänapäeval on smslaen kui selline kasutusel krediidikonto teenust pakkuvatel laenufirmadel. Avades endale krediidilimiidi mõne laenufirma juures, on võimalik edaspidi sõnumi teel taotleda laenulimiidi kasutamist. Kuna laenulimiidi saamiseks on juba laenufirmas tehtud taotlus ja esitatud oma dokumendid, ei ole vajalik enam nii põhjalik kontroll. Kuigi laenufirma kontrollib siiski taotleja hetkelist rahalist seisu avalikest registritest, saab oma laenulimiidi kasutamist siiski taotleda ka üksnes sms-i teel.

Kes saab sms laenu võtta?

Sms-i funktsiooniga laenud on tavaliselt eelkõige krediidilimiidid, kuid kuna need sarnanevad oma olemuselt kiirlaenudele, on ka tingimused taotlejatele sarnased kiirlaenude tingimustega.

Väga oluline on jälgida laenufirma kehtestatud vanusepiirangu tingimust. Vahel ei anta laenu alla 21-aastastele või 22-aastastele, mõni laenuandja võtab vastu ka 18. aastaste taotluseid. Kõikidel laenudel on aga vanuse ülempiiri tingimus, mille kohasel ei saa laenu kui laenu tasumise lõpptähtajaks oleks taotleja üle 70-aastane. Ka see piirang võib muidugi olla erinevates kohtades erinev, kuid kui sa jääd alumise või ülemise piiri lähedale, oleks mõistlik enne taotlemist see üle vaadata.

Nagu iga laenuga, on ka smslaenu taotlemisel väga oluline tõestada oma sissetulekut. Nagu eelnevalt mainitud, siis kord kui sulle on laenulimiit või -konto avatud, ei pea sa küll igakordsel laenamisel uuesti esitama konto väljavõtet (vähemalt mitte alati), kuid siiski kontrollitakse su krediidireitingut ja maksehäirete olemasolu.

Esmakordsel laenamisel pead sa aga tõestama oma sissetulekut poole aasta pangakontode väljavõtete esitamisega – selleta ei ole võimalik laenu taotleda. Laenu saamiseks peaks olema stabiilne igakuine sissetulek, tavaliselt vähemalt 300 euro ringis. Pangakontode väljavõtetest vaadatakse, kas viimased kuus kuud on iga kuu olnud olemas sissetulek ning samuti vaadatakse ka, milliseid kohustusi sul juba on. Kui sul on juba mitmeid laenukohustusi, ei pruugi sa uut laenu saada, eriti kui olemasolevate laenude tagasimaksmine napsab iga kuu su sissetulekust poole.

Kiirelt kokkuvõttes tähendab see, et smslaenu saab taotleda igaüks, kes on vähemalt 18-aastane ning kellel on püsiv igakuine sissetulek, millest piisaks ka uue laenu maksete tegemiseks.

Millised on sms laenu omadused ja tingimused?

Smslaen ning taolise funktsiooniga krediidikontod on väga paindlikud. Kogu teenuse põhimõte on aidata rahahädas neid, kelle elutempo on väga kiire ning kellel ei oleks lihtsalt aega tegeleda laenutaotlustega. Seetõttu võimaldatakse laenulimiiti, mida saaks uuesti taotleda igal ajal, kui seda peaks parasjagu vaja minema.

Smslaenud on pigem väiksema summaga, kuid mõnes laenufirmas võib krediidilimiit ulatuda lausa mitme tuhande euroni. Tavapärasem on siiski kuni 1000 euro suurune limiit, seda vähemalt esmakordsel laenamisel. Mõnel puhul oleneb ka krediidikonto limiidi suurus sinu sissetulekust – mida suurem on sissetulek, seda suurema limiidi ka saab.

Erinevalt tavalistest laenudest on sellised krediiditeenused väga paindlike tagasimaksetingimustega. Tihti saab ise valida tagasimaksed – võib tasuda üksnes intressi või fikseeritud kuumakseid. Selle poolest on sms-i funktsiooniga krediidikontod väga sarnased krediitkaartidele, kuna sa saad ise otsustada, kuidas ja kui palju korraga tagasi maksta.

Intressi poolest on sms laenud küll pisut kõrgemad ning kipuvad jääma tavalise kiirlaenu intressi lähedale. See-eest ei pea aga tegelema muude laenukuludega, kuna enamjaolt ei ole sellistel laenudel kõrgeid lepingu sõlmimise tasusid või muid lisatasusid. Kui tasud laenu ära ka kiiresti, võidad pisut intressikulult – seega, mida kiiremini sms laen tagasi maksta, seda vähem intressi maksad.

Millal on sms laenud kasulikud?

Sms-i funktsiooniga laenud sobivad kõige paremini neile, kellel on aeg-ajalt vaja pisut lisaraha, ent kes ei soovi pidevalt teha uusi laenutaotluseid. Pärast esimese laenutaotluse tegemist ja positiivse vastuse saamist on sul alati avatud laenulimiit, mida saad kasutada sellisel määral nagu sul parasjagu vaja on.

Näiteks, kui sulle avatakse 1000 euro suurune laenulimiit, võid sa vabalt laenata korraga ka 200 eurot. Pärast selle tagasi maksmist võid näiteks hoopis laenata 800 eurot. Nii pea kui see on tagasi makstud, võid jälle laenu võtta. Iga kord, kui saadad uue laenusooviga sms-i, kontrollitakse küll su maksevõimekust, kuid sa ei pea jälle esitama laenutaotlust. Sa saadki lihtsalt pärast sõnumi saatmist oma pangakontole rahasumma, mis tähendab, et hoiad kokku märkimisväärselt palju aega.

Kõige selle tõttu on sms laenud suurepäraseks variandiks neile, kes hindavad turvatunnet ja kiiret teenindust. Personaalse laenukonto abil ei pea sa kunagi muretsema selle üle, mis saab siis, kui sa juhuslikult ühel hetkel laenu peaksid vajama. Tänu mitmekülgsetele summadele katab smslaen ka enamike vajadustest ning seetõttu ei olegi lihtsalt vajadust mõne teise laenuliigi taotlemise järgi.

Sms laenudega peaksid jällegi ettevaatlikud olema need, kes kipuvad liiga palju kulutama. Kuna laenulimiit on sulle alati avatud, kui oled eelmise summa tagasi maksnud, võib selline laenu taotlemise lihtsus olla liiga ahvatlev ning võid laenu võtta isegi siis, kui seda võib-olla parasjagu nii väga vaja ei ole. Seetõttu peaks sms laenu taotlemisel endalt küsima, kas see on tõesti vajalik või on see pigem hetke ajendil tehtav otsus.

sms laenSms laenude eelised ja puudused

Sms-i teel taotletavad laenud võivad olla väga heaks abiks, ent nagu igal laenul on ka sms laenudel omad vead. Toome välja mõned sms laenude head ja halvad küljed:

  • Sms laenud on väga kiired – ka esmase laenutaotluse tegemisel saad vastuse peaaegu kohe. Järgnevatel laenamistel saad aga suurima tõenäosusega rahasumma kätte paari tunni jooksul, vahel ehk isegi kiiremini.
  • Laenusummad ning maksetähtajad on väga paindlikud – krediidilimiidid võivad ulatuda mitme tuhande euroni, samas saad aga ise valida, kuidas laenu tagasi maksad. Mõnel puhul saad tasuda üksnes ka intressi, kui sa ei soovi parasjagu tasuda kogusummat või täismakseid.
  • Laenufirma ei esita sulle mingeid piiranguid – sms laenude puhul ei ole rahasumma kasutamisel otstarve määratud. Sa võid seda kasutada milleks iganes sul vaja on, olgu selleks mõne tarbeeseme ostmine või reisile minemine.
  • Pärast esimese laenutaotluse tegemist on laenamine lihtne – sms laenude vaieldamatu eelis on taotlemise mugavus, kuna sa pead laenu taotlema vaid ühe korra ning edaspidi saad laenu taotleda väga kiirelt mobiilsõnumi teel.
  • Sms laenude intressid on kõrgemad kui tarbimislaenude puhul – kui sinu jaoks on prioriteediks madalad laenukulud, siis ei pruugi smslaen olla alati parim lahendus, kuna selle intressid kipuvad olema kõrgemad. Kuigi need on üsna sarnased tavalisele kiirlaenule, võib suurema laenusumma korral olla mõistlikum taotleda tagatisega laenu või tarbimislaenu.
  • Sms laenu paindlikkus võib olla liialt ahvatlev – nagu eelnevalt mainitud, võib taoline laenu taotlemise lihtsus ahvatleda laenu võtma ka siis, kui see ei ole vajalik. Seetõttu pole smslaen hea valik neile, kellel on raske oma rahakotile pidurit peale panna.
  • Sms-i teel laenu taotledes võivad tekkida lisakulud – mõni laenufirma võib küsida sõnumi saatmise eest erihinda, mis ei ole küll tavaliselt üle euro, ent kui sa ei soovi oma telefoniarvet kasvatada, võib see olla sinu jaoks sms laenu üks miinus.

Võttes arvesse smslaenude plusse ja miinuseid, on selge, et see ei ole laen igaühe jaoks, kuid kui sa hindad paindlikku teenust, siis ei ole ilmselt ühtegi teist laenuliiki, mis saaks sms laenuga konkureerida.

Kuidas taotleda sms laenu?

Sms-i funktsiooniga laene ei ole just väga palju, ent tavaliselt kutsutakse neid krediidikontodeks või laenulimiitideks. Kui oled leidnud laenufirma, kes väljastab sellise nimega teenust, võid ka märgata, et nad viitavad mobiilsõnumi teel taotlemisele.

Enne, kui sa saad sms-i funktsiooni nautida, pead sa tegema taotluse, millega avatakse sulle personaalne laenulimiit. See limiit sõltub suuresti su sissetulekust, kuid tihti jääb see alla tuhande euro. Kui sa vastad kõikidele laenufirma tingimusele, saab su laenutaotlus kindlasti positiivse vastuse. Enne laenulimiidi kasutama hakkamist pead läbima ka isikutuvastuse, mida saab tihti teha otse veebilehelt. Kui kõik see on tehtud, ongi sulle avatud laenulimiit.

Avatud laenulimiiti ei pea seejuures kohe kasutama. See võib olla lihtsalt sinu nimel avatud, oodates hetke, mil sul on vaja lisaraha. Avatud laenulimiidi eest ei pea sa maksma mitte mingisuguseid lisatasusid – ainus lisakulu, mis selliste laenudega tekib, on intressitasu, mida tuleb maksta üksnes selle summa arvelt, mille sa laenasid.

Tänu niivõrd mõistlikele tingimustele on sms laenud ja taolise funktsiooniga krediidikontod eestlaste seas väga populaarsed, võimaldades korda ajada ka kriitilisemad mured ning tagades lisaraha igaks hädaolukorraks.