Iseseisva elu alustamine ei ole raske mitte üksnes emotsionaalselt, vaid ka rahaliselt. Enam ei ole vanemate kaitsvat tiivaalust ning on aeg ise oma rahaga majandada. Lisaks napile sissetulekule ja harjumuspärasest erinevale rutiinile tuleks aga mõelda ka sellele, kuidas raha kokku hoida võimalikult palju ning säästa seda „vihmaste päevade“ tarbeks, kuna nii saad vältida olukordi, kus kiire smslaen on ainsaks abivahendiks. Siin on mõned nõuanded, mis aitavad sul selle raske ülesandega hakkama saada.

1. Kasuta ära oma staatust

Tudengielu üks suurimaid boonuseid on võrratud soodustused, mida saad peaaegu igalt poolt. Olgu tegemist transpordi, pidude või kas või kohvikuga – tudengitele on sadu erinevaid soodustusi, mida tuleks kindlasti ära kasutada. Lisaks sellele on tudengina võimalik tihti üritustele pääseda poolmuidu või täiesti tasuta, seega isegi, kui elad rangel säästurežiimil, ei pea sa ohverdama sõpradega ajaveetmist ja pidutsemist. Veelgi paremate soodustuste jaoks hangi endale kindlasti tudengikaart, mis garanteerib lisaboonuseid.

2. Väldi valmistoitu ning tee võimalikult palju ise süüa

Arusaadavalt võib näida võimatu tiheda loengugraafiku kõrval veel ka pliidi äärde küpsetama asuda, kuid tegelikult hoiad sa väga palju aega kokku, kui teed korraga rohkem süüa ja valmistad ette road mitmeks päevaks. Lisaks aja kokkuhoiule hoiad sa aga kõvasti kokku nii rahakotilt kui ka terviselt – valmistoidud on kordades kallimad kui kodune toit ning kahtlemata on isevalmistatud toit ka tervislikum. Otsi lihtsaid retsepte ja tee näiteks salateid ning võileibu korraga paariks päevaks ja võta toit kooli kaasa – nii ei teki ahvatlust osta väljas saiakesi või muid snäkke.

3. Säästa raha pidevalt – isegi kui summa on väike

Raha säästmine võib tunduda küll tüütu ning pikaajaline tegevus, mis ei näi kuhugi viivat, ent isegi, kui sa panustad iga kuu vaid 10 eurot säästudesse, teeb see aastas juba üle 100 euro. See ei kõla küll erilisena, ent teinekord võibki sul olla vaja just 100 eurot ning selle asemel, et appi tuleks kiirlaen, võid kasutada hoopis säästetud raha. Oluline on iga kuu säästudesse panustada, kas või mõne euroga, sest ainult pidevalt tegutsedes hakkab raha kasvama.

4. Hangi lisatöö ning võimalusel toitlustuskohas

Mida rohkem on sul sissetulekuid, seda rohkem saad raha kõrvale panna. Kuigi su loenguplaan ei pruugi võimaldada täiskohaga tööd, võid otsida väikeseid juhutöö võimalusi, mis annaksid natuke lisaraha. Kõige parem variant oleks leida töökoht toitlustuskohas – tihti saad niiviisi süüa kas lausa täiesti tasuta või suure soodustusega ning nii tabad kaks kärbest ühe hoobiga.

5. Pea oma kulutustel silma peal

Kõige olulisem on oma rahal väga korralikult silma peal hoida. Kui sa tead täpselt, kuidas su raha liigub ning kui suur on sissetulek ja väljaminekud, saad raha paremini planeerida ning ka efektiivsemalt säästa. Selle jaoks võid luua kas või lihtsa eelarve tabeldusprogrammi abil või kasutada mobiilirakendusi, kuhu kirja panna oma kulutused ja sissetulekud. Kuigi see võib olla tüütu, saab edukas säästmine alguse just oma raha jälgimisel.

Tudengina võib rahaga majandamine olla äärmiselt keeruline, kuid kui tegutsed ratsionaalselt ning otsid pidevalt võimalusi, kuidas pisut ökonoomsemalt hakkama saada, mööduvad õpingud ilma, et sa peaksid kuu lõpus sööma ainult makarone. Planeeri oma väljaminekuid, kasuta õpilassoodustusi ning ära tee kunagi sisseoste hetke ajendil – nii ei pea sa kunagi raha pärast muret tundma.