Pühade ja puhkuse ajal on vahel üsna raske hoida rahakoti suud kinni – on ju nii palju vahvaid nipsasjakesi ja pühadeteemalisi tooteid, mida võiks osta. Pole ka sugugi ebatavaline, et appi võetakse kiirlaen, mis aitab pühadekulutustega paremini toime tulla. Õnneks on ka mitmeid muid nippe, mille abil pühade ajal pisut efektiivsemalt rahaga majandada ning vältida täielikku pankrotti. Alljärgnevalt toome välja mõned sellised nipid.

1. Tee endale pühade jaoks eelarve

Vahet ei ole, kas tegemist on jõulude, lihavõttepühade või suvepuhkusega – igal juhul tuleks endale määrata fikseeritud eelarve, mille piires teha pühadekulutusi. Enamjaolt on meil kõigil teatud piir, mille ulatuses on võimalik raha kulutada lõbustustele ning just see piir peaks olema nagu raudne müür, millest rohkem pühade tarbeks raha ei kulutata. Olgu see 50 eurot või 100 eurot – pane see raha kõrvale ning kasuta ainult seda summat pühade ajal. Nii ei ole hirmu, et kulutad igapäevaste kulutuste jaoks vajalikku raha.

2. Ära tee oste emotsiooni ajendil

Kuigi poodide vaateaknad on väga ahvatlevad ja pühadeteemalised kodutarbed ning nipsasjakesed on vastupandamatult armsad, ei tohiks nendele ahvatlustele anduda. Kui teed seda, kulutad enesele teadmata võib-olla lausa kümneid või sadu eurosid ning kulutad ikkagi rohkem, kui olid oma eelarvega ette näinud. Osta ainult asju, mis on hädavajalikud (ning pea meeles – jõuluvanakujuline suhkrutoos või lihavõtteteemaline kohvitass ei ole hädavajalikud).

Sama ettevaatlikult tuleks suhtuda ka kaubanduskeskuste pühadekampaaniatesse ja sooduspakkumistesse. Need võivad küll lubada mitmekümneprotsendist allahindlust, kuid reaalsuses ei pruugi see alati tähendada, et saad toote kõige soodsamalt. Võrdle kindlasti erinevate poodide hinnataset, kuna teinekord võid mujalt leida toote hoopis tunduvalt soodsamalt.

3. Valmistu pühadeks juba varakult

Pühadeks või puhkuseks valmistumist ei tohiks jätta viimasele minutile – nii kipud tegema rutakaid otsuseid, et mitte „ilma jääda“ vajalikest toodetest. Vältimaks taoliste otsuste tegemist peaksid alustama pühadeplaani pidamist juba paar kuud enne. Näiteks kui soovid pühade ajal korraldada koosviibimise, planeeri varakult menüü ning muud detailid. Kui oled minemas puhkusele, tee varakult reisiplaanid ning broneeringud. Mida varem hakkad planeerima, seda parem on see su rahakotile.

4. Pane krediitkaart kõrvale ja kasuta rohkem sularaha

Kaardiga maksmine võib olla üsna libe tee, kuna kaardimaksete tegemisel ei taju me paratamatult niivõrd hästi raha väärtust. Piisab ju üksnes kaarditõmbest, kuid hiljem konto väljavõtet vaadates ilmneb kurb tõsiasi – raha on vähe. Sularaha kasutades on raha väärtus pidevalt tunda käeulatuses ning nii on ka kulutamine tunduvalt paremini kontrolli all.

Samuti tuleks kontrollida krediiditoodete kasutamist. Kuigi arvelduslimiidid, krediidikontod ja kiirlaenud on väga paindlike tingimustega ning mugavad tooted, mis võivad tõesti mõnikord abiks olla, ei tohiks laenutoodete järgi kätt sirutada, kui selleks pole kriitilist vajadust. Proovi pühade ja puhkuse tarbeks raha pigem säästa juba varakult ning suhtu krediiditoodetesse ettevaatlikult – laenukohustust ei tasuks kunagi võtta lõbustuste finantseerimiseks.

5. Alusta uusi traditsioone

Pühade ajal saab lõbutseda ka soodsamalt – proovi alustada uusi soodsamaid traditsioone, mis asendaksid vanu kulukamaid lõbustusi. Näiteks kui peres oli jõulude ajal tavaks teha kõigile teatud summa piires kingitus, siis leppige kokku, et teete kingitused kõik ise oma kätega. Kui teil oli tavaks varem pidevalt mõni väljasõit ette võtta, minge hoopis matkama oma kodukandis – kunagi ei tea, mida põnevat võib eest leida. Proovi leida loovaid viise, kuidas üheskoos aega veeta. See on ühtaegu lõbus ja aitab ka rahakotil paremini silma peal hoida.

Pühade ajal ei pea rahakott kannatama ning lõbus puhkuseaeg ei pea lõppema masendavalt tühja pangakontoga. Katseta erinevaid väikeseid nippe ning saad mõnusat aega nautida pere seltsis ilma, et muretseksid eelarve pärast.