Miinimumpalgaga pole sugugi lihtne hakkama saada, ent paraku on see igapäevane reaalsus paljude inimeste jaoks. Tihtipeale on ainus lahendus kuu lõpuni hakkama saamiseks väikelaen või krediitkaardilimiit, ent on ka teisi võimalusi, kuidas madala palgaga igakuiselt hakkama saada nii, et ei pea puudust tundma. Siin on mõned nõuanded, mis aitavad pisut hõlpsamini igakuiselt majandada.

Tee perele eelarve

Isegi, kui sa arvad, et sul on täielik ülevaade oma kuludest ja tuludest, võivad mõned pisikesed väljaminekud napsata igakuisest sissetulekust korraliku portsu. Seetõttu on äärmiselt oluline panna kirja kõik sissetulekud ja väljaminekud ning pidada eelarvel järge. Tee selle jaoks näiteks lihtne tabel, kuhu märgid detailselt kogu info. Kui pead oma rahakotil tähelepanelikult silma peal, on ka lihtsam näha, mille arvelt saaks kokku hoida ning kuidas oma sissetulekut paremini jaotada.

Otsi võimalusi kulude kärpimiseks

Pärast eelarve loomist on järgmine samm kulude optimeerimine. Vaata kriitilise pilguga üle oma väljaminekud ning proovi mõelda, kas kõik nendest väljaminekutest on eluliselt vajalikud. Ehk on võimalik toidukuludelt kärpida soodsamaid tooraineid ostes? Ehk oled ostnud väljast kohvi ja saaksid selle asemel teha kohvi termosesse? Ehk saad katkestada mõne igakuise tellimuse, nagu näiteks ajalehetellimuse? Või saaksid ehk võtta soodsama telefoni- ja internetipaketi? On mitmeid väikeseid väljaminekuid, mille arvelt saad hoida kokku kas või paar eurot. Kokkuvõttes võivad need kulud kokku teha aga mitukümmend eurot.

Kasuta kõiki boonuseid

Kuigi toetuste kasutamine võib riivata uhkust, ei tohiks seda võtta sellise nurga alt. Toetuste eesmärk on siiski aidata abivajajaid ning sellistest võimalustest tuleks kinni haarata. Uuri kohalikust omavalitsusest, milliste toetuste sihtgruppi sa sobiksid ning ära jäta taotlust esitamata.

Ära unusta ka kliendikaarte, mis annavad sooduseid – kui käid tihtipeale ühes ja samas toidupoes, peaksid kindlasti kasutama poe kliendiprogrammi, kuna nii võid toidupoes ostudelt kokku hoida mitmeid eurosid.

Laenud võivad sind aidata

Paraku võib elus ette tulla ootamatuid väljaminekuid ning kui sissetulekust ei piisa, et kulusid katta, võib näiteks tagatiseta laen olla just vajalik päästerõngas, kuna see aitab suurema väljamineku jaotada pika aja peale ning pole niivõrd koormaks igakuisele eelarvele. Laenamine võib küll olla ohtlik, kuid kui võtad laenu kaalutletult, võib see sind aidata rahahädast välja. Enne laenu võtmist tuleks aga muidugi otsust põhjalikult kaaluda ja võrrelda erinevaid laenupakkumisi, leidmaks endale parima variandi.

Osta riideid ja kodutarbeid teise ringi poodidest

Madala sissetulekuga võib olla väga keeruline leida vaba raha, et osta endale ja perele riideid, jalanõusid, mööblit ja muud vajalikku. Õnneks on võimalik ka selle murega toime tulla. Kindlasti peaksid silma peal hoidma erinevatel teise ringi poodidel nagu komisjonikauplustel – taolistest poekestest võid leida väga soodsa hinnaga korralikke esemeid.

Lisaks tasuks uurida ka sotsiaalmeedia müügigruppides olevaid pakkumisi. Inimesed soovivad tihti oma vanadest esemetest lihtsalt lahti saada ning pole sugugi haruldane juhus leida müügigruppidest isegi täiesti tasuta vajalikke esemeid.

Proovi säästa kodukuludelt

Kõige suurema osa sissetulekust napsavad üür ja kommunaalkulud, kuid ka neilt kuludelt on võimalik pisut kokku hoida. Kuigi üüri puhul on see keerulisem, saad sa jälgida iga kuu, et vee- ja elektritarbimine oleks optimaalne. Näiteks ära hoia elektriseadmeid vooluvõrgus, kui neid ei kasutata parasjagu või kas või pese korraga masinatäis pesu, mitte pool masinatäit. Kui jälgid kriitiliselt igapäevast kulutamist, on võimalik paarkümmend eurot hoida kokku üsna lihtsa vaevaga.

Arusaadavalt ei ole kitsa eelarvega toimetulemine lihtne ülesanne, kuid ka väikesed muudatused võivad aidata paremini majandada. Vaata üle kõik oma kulud ning otsi võimalusi, kuidas pisut säästlikumalt hakkama saada ja märkad peatselt, kuidas kuu lõpus on rohkem raha alles.