Lastel võib olla raha kontseptsiooni mõistmine üsna keeruline – asjad ju ilmuvad nagu iseenesest ning poes saab head ja paremat üksnes plastikkaardi masinasse pistmisega. Terve rahaga majandamine saab alguse maast-madalast ning seetõttu peaks olema iga lapsevanema mõttes ka see, kuidas õpetada lapsele raha säästmist ja sellega efektiivselt toime tulemist. Siin on mõned nipid, mis aitavad õpetada lastele rahatarkust ning vältida, et lapsest kasvab nooruk, kelle jaoks on kiirlaen ainus väljapääs rahamures.

1. Ole hea rahaline eeskuju

Lapsevanem on kõige suurem eeskuju – lapsed mimitseerivad eelkõige ema või isa käitumist ning see kehtib ka raha puhul. Kui laps näeb, et rahaga käitutakse priiskavalt ja hoolimatult, ei saagi oodata, et laps oleks varajases noorukieas raha osas sama vastutustundlik nagu pankur. Kui laps aga näeb, et vanemad käituvad rahaga hoolsalt, säästavad seda ja käituvad kaalutletult, näitab see lapsele tervet rahakäitumist.

2. Näita lapsele säästmise olulisust

Enne, kui õpetada lapsele, kuidas raha säästa, peaks ta mõistma, miks see on üldse vajalik. Selle tarbeks võiksid näiteks lapsega teha kokkuleppe, et ta võib osta mingi soovitud eseme, kui kogub selle jaoks näiteks 2 nädalat raha. Kuna laste tähelepanu on üsna lendlev, ei tasuks esimesi mängulisi säästmiskatseid väga pikaks venitada ning seetõttu võid näiteks lapsele anda iga paari päeva tagant mingi summa, nii, et 2 nädala jooksul oleks antud summa piisav soovitud toote ostmiseks. Nii saab laps aru, et kui ta paneb raha kõrvale teatud aja jooksul, saab ta varsti osta endale midagi head.

3. Õpeta lapsele eelarve pidamist

On selge, et edukas raha säästmine saab alguse planeerimisest. Pisut vanemas eas lapsele võid tutvustada, kuidas raha planeerida ja eelarvet teha. Pange üheskoos kirja lapse taskuraha või muud summad, mis laps saab igakuiselt ning pange kirja ka väljaminekud – isegi, kui väljaminekuteks on kinoskäik või šokolaadi ostmine. Niimoodi harjutades tajub laps paremini, kuidas oma kuludel silma peal hoida ning kuidas samm-sammu haaval oma eesmärgini jõuda.

4. Käi lapsega koos poes

Üks parimaid viise, kuidas lapsele õpetada rahaga ümber käimist ja soovitud asjade jaoks raha säästmist, on temaga koos poes käimine. Nii saab last proovile panna ning aidata tal teha paremaid ostuvalikuid – näiteks õpetada talle, et kuigi ta võiks osta säästetud raha eest midagi poest kohe praegu, oleks see vaid hetkeline nauding, kuid kogudes pisut raha ja jättes tol hetkel toote ostmata, saab ta hiljem osta midagi palju paremat.

Lase lapsel poes kaasa rääkida ostude tegemisel ning arutle temaga erinevate toodete hindade osas – näiteks lase tal valida välja saiapäts ning selgita, kuidas üht või teist toodet valida ilma, et see oleks rahakotile laastav. Mida rohkem saab laps su käekõrval harjutada, seda lihtsam on tal tulevikus.

5. Õpeta lapsele laenu- ja investeerimistarkust

Säästmisega käivad kaasas ka laenud ja investeerimine. Kui laps on vanemas eas, on paras aeg õpetada, kuidas laenu võtta mõistlikult ning millal on näiteks tarbimislaen praktiline või millal mitte. Lisaks võite ka üheskoos avada lapsele hoiukonto, mille abil saab laps õppida investeerimist tasa ja targu.

Selliste pisikeste sammude abil saab laps juba noores eas vajalikud rahateadmised ning oskab teha targemaid rahaotsuseid. Kaasa last finantsotsuste tegemisse ning ära karda teda proovile panna – lastele meeldib õppida ning mis on parem teadmistepagas noores eas kui mitte see, kuidas rahaga nutikalt toime tulla.