Kõik, kes on kunagi laenu taotlemise protsessiga kokku puutunud, on rinda pistnud ka laenutaotluse ühe etapiga – konto väljavõtte esitamisega. Ühel või teisel põhjusel ei soovita aga pangakonto väljavõtet edastada ning seetõttu on kõnealuseks variandiks laenud ilma konto väljavõtteta. Mida need endast kujutavad?

laenud ilma konto väljavõttetaMida tähendab laen ilma konto väljavõtteta?

Nagu termingi viitab, on tegemist laenuga, mille puhul ei ole nõutud laenusoovija pangakonto väljavõte. Kahjuks ei ole aga laenud ilma konto väljavõtteta Eestis enam võimalikud. Nimelt peavad kõik laenufirmad järgima vastutustundliku laenamise põhimõtet ning selle kohaselt tuleb laenuandjal väga põhjalikult kontrollida laenutaotleja majanduslikku seisu. Vahel ei pruugi see kontroll piirduda üksnes konto väljavõttega ning tihti uuritakse andmeid ka avalikest registritest. Seega, isegi kui sooviksid, et saaksid laenu ilma oma sissetulekut tõestatama, ei ole see enam võimalik.

Mis on aga võimalik, on laen ilma palgatõendita. Seda aetakse tihtipeale segi väljavõtteta laenuga, kuid tegemist on hoopis teistmoodi tingimusega. Palgatõendi näol on tegemist dokumendiga, kus on tööandja allkiri ning mis kinnitab, et sa töötad antud ettevõttes ja oled saanud palka teatud summas teatud ajaperioodil.

Kui laenufirma on maininud, et laenu saamiseks pole vaja palgatõendit, tähendab see seda, et kuigi sa pead oma sissetulekut tõestama, ei ole selle jaoks nõutav konkreetselt tööandja poolt väljastatud palgatõend.

Palgatõendit nõuavad eelkõige pangad kodulaenu või mõne muu suurema laenu taotlemisel, kuna pank soovib veenduda igati, et tegemist on maksejõulise kliendiga. Kui nad saavad ka taotleja tööandjalt palgatõendi, on see lihtsalt veel üks lisakinnitus.

See-eest on väga levinud kiirlaen ilma palgatõendita – kiirlaenu taotlemiseks piisab igati sellest, kui sa tõestad oma sissetulekut konto väljavõtte näitamisega.

Enim levinud põhjused, miks soovitakse laenu võtta konto väljavõtet näitamata

Kuigi laenufirmad nõuavad vankumatult konto väljavõtet, on laenud ilma konto väljavõtteta siiski ihaldatud paljude taotlejate poolt. Miks nii?

Selle põhjuseks on enamjaolt soov peita teatud andmeid. Ehk on sul laenumakseid, mida sa ei sooviks näidata, ehk on su kulutused viimastel kuudel olnud kõrged või ehk said sa viimase 6 kuu jooksul palka 5 kuul. Sellistes olukordades reedaks konto väljavõte majandusliku seisu ning laenu ei saaks. Seetõttu soovitakse pigem asjast natuke kõrvale hiilida, konto väljavõtet esitamata.

Vahel aga tuntakse, et konto väljavõte on liiga privaatne – kajastub seal ju asutuse nimi ning rahasummad. Ehk ei soovi sa, et keegi saaks teada mingitest ostudest või tunned sa end ebamugavalt, kui peaksid näitama kellelegi oma oste. See on arusaadav ning kui tunned ebamugavust, ei ole selles midagi häbeneda.

Laenufirmad tegutsevad aga täiesti konfidentsiaalselt ning su andmeid koheldakse ülimalt hoolikalt. Seetõttu ei ole vaja sugugi peljata, et su andmetega juhtub midagi.

Sissetuleku lisatõestuseta laenu eelised

Kuigi laenud ilma konto väljavõtteta on möödaniku teema ning need jäävad rahumeeli eelmisesse sajandisse, on paslik siiski rääkida sellest, mille poolest on laen ilma palgatõendita parem variant kui lisatõestust nõudev laen.

Peamine eelis seisneb muidugi kiiruses ja mugavuses. Palgatõendita laenud on kiirlaenud ja tarbimislaenud, mis on väga paindlike rahasummade ja tagasimaksetingimustega, seega võid olla kindel, et leiad midagi sobivat enda jaoks. Üldiselt ei soovi peaaegu ükski laenufirma palgatõendit, see-eest ei tule laen ilma palgatõendita kõne alla niivõrd tihti panga puhul. Kuna palgatõendi esitamise tingimuseta laenud suudavad juba niikuinii katta enamikud vajadused, ei olegi lihtsalt tarvis ette võtta muid keerulisemaid samme.

Palgatõendi küsimine tööandjalt või raamatupidajalt tähendab lisapaberimajandust niigi töökas argipäevas ning samuti ei ole seda võimalik tavaliselt raamatupidajal momentaalselt väljastada – paratamatult võtab erinevate dokumentide väljastamine pisut aega.

Konto väljavõtte saad sa aga võtta ise oma internetipangast paari minutiga. Seetõttu on selge, miks kiirlaen ilma palgatõendita niivõrd levinud on – ei mingit tülikat paberimajandust, ei mingit ootamist.

laen ilma palgatõenditaMiks peaks olema väga ettevaatlik sissetuleku tõestuseta laenu taotlemisel?

Laenu väljastatakse palgatõendi ja muude tõestusmaterjalide alusel siiski põhjusega, see ei ole panga jaoks lihtsalt lõbus ajaviide või meetod, kuidas inimesi vähem laenama mõjutada. Taolised kadalipud on loodud selleks, et laenu saaksid tõesti vaid need, kellel on reaalselt võimalik laen tagasi maksta. See tähendab, et laenutaotleja krediidireiting on hea, pole maksehäireid või muid sarnaseid probleeme ning igakuine sissetulek võimaldab ka pikemat aega laenu kuumaksetega toime tulla.

Kui veeretad tihtipeale kuu lõpus sente sõrmede vahel ning oled nädalake enne palgapäeva üsna mures, kuna pole võimalik poes väga vabalt sisseoste teha, võib karta, et laenutaotlused saadetakse tagasi negatiivse vastusega.

Vaid mõned aastad tagasi oli ka Eestis lihtsam laenu saada ning ei olnud vaja esitada niivõrd palju tõestusmaterjale sissetuleku kohta. Mõnel puhul sai laenu üksnes mobiilisõnumi saatmisega. See tõi kaasa aga väga palju võlgnevusi, kuna laenutaotlejate olukorda ei kontrollitud ning laenu said ka inimesed, kes poleks üldse tohtinud laenu saada. Nii aga vajusid inimesed võlakeerisesse.

Selle kõige vältimiseks ongi loodud rangemad tingimused ja seega pole enam võimalik konto väljavõtet esitamata laenu saada. Seda tuleks võtta pigem kui abimeedet. Kui laenutaotlus saab negatiivse vastuse, võid pigem mõelda selle peale, kuidas oma krediidiskoori ja rahalist seisu igakuiselt parandada. Vahel võib ka vaid paari kuu pikkune säästlikum eluviis tuua kaasa positiivse vastuse laenuandjalt.

Kõik tegevusloa alusel tegutsevad krediidiandjad peavad järgima rangeid nõudeid. Samas tegutseb internetiavarustes kahjuks ka palju pettureid, kes loodavad meelitada laenu võtma meeleheitel inimesi, kellele on mujalt pidevalt eitavalt vastatud. Seetõttu võib vahel näha kommentaare või e-kirju, mis meelitavad laenu taotlema ning väidavad, et konto väljavõtet polegi vaja esitada.

Sellistesse kirjadesse tuleks suhtuda väga ettevaatlikult, kuna tegemist on pettustega – Eestis ei ole seaduse järgi võimalik sissetuleku tõestamiseta laenu saada, seega kui märkad taoliseid loosungeid, tuleks sellistest laenuandjatest eemale hoida.

Kuidas taotleda laenu ilma sissetuleku tõestuseta?

Kui sa soovid taotleda tavalist kiirlaenu, väikelaenu või tarbimislaenu, on laenutaotluse tegemine väga lihtne. Ainus, mis sa pead tegema, on võtma oma pangakontodest viimase kuue kuu väljavõtted ning lisama need taotlusele juurde – taotlusel on tavaliselt selleks märgitud koht, kuhu saab väljavõtte lisada. Kui oled leidnud meeldiva laenufirma, pead täitma üksnes nõutud väljad ja saatma taotluse ära, kiirlaenude ja väikelaenude korral lisatõestusi vaja ei ole.

Kui soovid aga taotleda pangast suurema summaga laenu, on tõenäoliselt vaja ka palgatõendit. Selle jaoks võid küsida oma tööandjalt palgatõendit või ka ise vormistada avalduse ning lasta tööandjal see avaldus allkirjastada. Panga jaoks on lihtsalt oluline tööandja poolne allkiri, mis kinnitab, et sa oled tõepoolest palka saanud.

Igal juhul peaksid arvestama, et oma sissetulekut täielikult tõestamata laenu ei saa. Ära häbene anda andmeid oma rahalise seisu kohta, kuna see on mõeldud üksnes sinu aitamiseks – kui laenutaotlus saabki eitava vastuse, võib see olla pigem märk selle kohta, et pead oma krediidiskoori parandama enne uue laenukohustuse võtmist.