Kas sa suudad ette kujutada elu ilma autota? Paljude jaoks ei ole selline elu üldse võimalik, kuna töökoht asub lihtsalt kodust liialt kaugel ning sõiduvahendita oleks liikumine väga tülikas. Kuna tegemist on niivõrd igapäevase tarbeasjaga, siis tuleb paratamatult aeg-ajalt külastada remonditöökoda või sootuks hankida uus sõiduk. Kui parasjagu ei ole tagataskust aga vajalikku summat võtta, mida siis teha? Siin tuleb appi autolaen.

autolaenMis on autolaen?

Autolaen on üks tagatisega laenu liikidest, mille puhul võetakse laenu sõiduvahendi tagatisel. Taolised laenud võivad olla väga mitmekülgsed – näiteks võidakse autolaenu anda nii tingimusel, et sõiduvahend jääb laenuandja kätte kui ka tingimusel, et laenuvõtja saab autoga edasi sõita, kuid sõiduk tuleb registreerida laenuandja nimele.

Teise variandina võib auto laen olla mõeldud nii uue auto ostmiseks kui ka lihtsalt vana auto tagatisel raha saamiseks. See muudab autolaenud väga paindlikeks ning paljude eestlaste poolt tunnustatud laenuliigiks, mis aitab kriitilises rahahädas.

Millal ja miks võtta autolaenu?

Kuigi autoga seonduvate rahamurede korral näib autolaen täiesti loomuliku lahendusena, võib tagatiseta laen olla mõne laenutaotleja jaoks ahvatlevam võimalus – ei pea ju siiski oma vara laenu tagatiseks seadma. Tagatiseta väikelaenud on tõepoolest väga mugavad ning laenu taotlemine on samuti selliste laenude puhul kiire, kuid see-eest ohverdad laenukulude arvelt.

Kuna auto laen on tagatislaen, on sel puhul intressimäärad soodsamad ning pikaajalise laenu puhul võib see saada otsustavaks faktoriks. Autolaenude taotlemisprotsess ei ole samuti kuigivõrd keerulisem ega pikem ning mitme laenufirma puhul saad vastuse kätte peaaegu kohe.

Taoline otstarbeline laen on eriti hea neile, kellel võib olla liigse kulutamisega probleeme. Võttes laenu vara tagatisel, suurendab see kohusetunnet ning väheneb soov kasutada rahasummat millegi muu jaoks. Võttes aga autolaenu uue sõiduvahendi ostmiseks peadki sa ostma selle konkreetse sõiduki. Nii ei jää sulle “ahvatlust” ning sa ei pea muretsema, et kulutad üle oma võimete.

Kuna autolaenude summad on siiski pisut kõrgemad kui kiirlaenude või sms-laenude puhul, on autolaen sobivam valik neile, kellel on vaja finantseerida suuremat väljaminekut. Autolaenud ei ole kindlasti head neile, kellel on vaja pisut lisaraha näiteks palgapäevani elamiseks või pisikulutuste tegemiseks.

Mille poolest on autolaenud erinevad teistest laenudest?

Auto laen on küll pealtnäha väga sarnane teistele laenudele, eriti tarbimislaenudele, kuid autolaenu peamine erinevus teistega võrreldes ongi laenu tagatis. Autolaenu saamiseks pead sa vastama ühele kahest tingimustest:

  • sul peab olema enda nimel sõiduvahend, millega ei ole seotud ühtegi muud kohustust (nagu näiteks liisingut);
  • sa pead ostma sõiduvahendi.

Kuigi esimese variandi korral ei ole oluline, mille jaoks sa raha kulutad, on siiski laenu saamiseks vajalik, et sinu omanduses oleks sõiduvahend. Sõiduvahendiks ei pea seejuures olema üksnes auto – enamus laenufirmasid aktsepteerivad tagatisena ka mootorrattaid, traktoreid, paate ja muud sellist. Sisuliselt võib autolaenu võtta kokku järgmiselt: autolaen on laen, mille puhul on tagatiseks Maanteeametis registreeritud sõiduvahend, mis on sinu oma.

auto laenLisaks eelnimetatud tehnilistele asjaoludele võivad olla autolaenu laenusummad üsna erinevad väikelaenudest ning tihti on autolaenule kehtestatud näiteks miinimumsumma, milleks võib olla paar tuhat eurot.

Teised laenufirmad jällegi ei esita summa osas piiranguid – neile on tähtis üksnes sõiduki turuhind. Autolaenu summat arvutataksegi sõiduki turuväärtuse järgi ning tavaliselt tuleb omast taskust tasuda teatud osa omafinantseeringuna. See tähendab, et kui su sõiduki turuväärtuseks hinnati 10 000 eurot ja omafinantseeringu määr on 10%, saad sa laenata maksimaalselt 9000 eurot.

Lisaks laenusummadele võivad autolaenude intressid samuti erineva tavapärastest kiirlaenudest. Kuna autolaenu puhul on laenufirma “kindlustatud” tänu tagatisvara olemasolule, võivad nad endale lubada väikest riskeerimist ning pakuvad seega madalamat intressi. Tagatiseta laenude puhul peavad aga laenuandjad riskide maandamiseks väljastama laene kõrgema intressiga.

Millised on autolaenu laenutingimused?

Nagu eelnevalt mainitud, siis autolaenu saamiseks peaks sul olema kas enda sõiduvahend või sul peab olema soov osta kusagilt sõiduvahend. Lisaks nendele asjaoludele pead sa aga vastama paarile teisele tingimusele.

Sarnaselt väikelaenudele on ka autolaenu puhul kehtestatud laenutaotlejale minimaalse kuusissetuleku nõue. See piirang võib olla näiteks 300 eurot või 400 eurot, olenevalt laenufirmast. Sellest olulisem on aga asjaolu, kui suurt summat sa soovid laenata ning kui pikaks perioodiks – teisisõnu, kui suur oleks su kuumakse.

Laenufirmad annavad taotlusele negatiivse vastuse, kui su igakuine sissetulek ei ole piisav kuumaksetega toime tulemiseks. Tavalise reegli kohaselt võiks su igakuised kohustused jääda alla neljakümne protsendi. Kui vastad sellele tingimusele, on autolaenu saamine tunduvalt lihtsam.

Erinevalt tagatiseta laenudest võidakse autolaenu vahel väljastada ka neile, kellel on maksehäired. Kuigi selle tõenäosus on väga väike ja maksehäiretega laenu võtmine on ohtlik, on tagatislaen tunduvalt turvalisem laenufirma jaoks – juhul, kui laenuvõtja ei tasu laenumakseid, on laenufirmal õigus auto endale võtta. Sel põhjusel võivad mõned firmad lubada ka väiksemate maksehäiretega taotlejaid.

Kõige olulisem on siiski piisavalt suure stabiilse sissetuleku olemasolu. Samuti pead sa vastama laenutaotleja kehtestatud vanusepiirangule, milleks suurema autolaenu puhul võib olla 21 või 22 eluaastat. Mõni firma annab laenu muidugi ka noorematele taotlejatele.

Mis puudutab laenu enda tingimusi, nagu eespool mainitud intressimäära ja summasid, siis autolaen on enamjaolt suurema summaga laen, mida saab laenata pikema perioodiga. Autolaenude seas on tavapärane paari tuhande euro suurune laen paari aasta pikkuse tagasimakseperioodiga, seega on selge, et tegemist ei ole sugugi kiirlaenuga, vaid siiski suurema tarbimislaenuga. Seetõttu tuleks ka laenufirma tingimusi korralikult läbi lugeda – suurima tõenäosusega oled sa laenusuhtes pikemat aega ning on oluline veenduda, et kõik tingimused on sinu jaoks sobivad.

laen auto tagatiselKuidas võtta autolaenu?

Kuidas siis võtta laen auto tagatisel? Õnneks on see sama lihtne nagu iga laenu puhul. Esmalt pead välja valima endale meeldiva laenufirma. See on tegelikult ka kõige olulisem etapp, kuna pead kontrollima laenufirma pakutavaid tingimusi ning veenduma, et oled sajaprotsendiliselt kõigega rahul – kahe silma vahele ei tohiks kindlasti jätta asjaolusid nagu tagasimaksetingimused, maksepuhkus, ennetähtaegne laenu tasumine ja muud sellist.

Kui oled leidnud meeldiva laenufirma, pead täitma laenutaotluse. Autolaenu taotlusesse tuleb märkida oma sõiduvahendi registreerimismärk, kui aga soovid osta uue auto, pead kirja panema viite sõiduki reklaamile. Ülejäänud etapid on aga sarnased tavalisele laenule. Laenutaotlusega tuleb üheskoos saata oma konto väljavõte ja täita laenuavalduses kõik nõutud väljad. Seejärel vaatab laenufirma taotluse läbi ja annab sulle otsusest teada kas mobiilsõnumi või e-posti teel.

Kui su autolaen sai positiivse vastuse, pead veel läbima isikutuvastuse ning tegema registreerimistoimingud – kui võtad laenu näiteks oma olemasoleva sõiduki tagatisel, tuleb sõiduk ümber registreerida Maanteeametis laenufirma nimele ning sinust saab auto volitatud kasutaja.

Pärast kõikide toimingute tegemist kantakse sulle laenusumma üle põhimõtteliselt kohe, mis tähendab, et parimal juhul saad laenusumma kätte juba samal päeval! Soovi korral on võimalik autolaenu ka tavaliselt varem tagasi maksta ning sel puhul tuleb vaid sooritada taas registreerimistoimingud. Mitmed laenufirmad teevad seda ise, seega ei pea sina muretsema selle pärast. Kui laenusumma on makstud, on sõiduk täiesti sinu oma!