Laenud võivad aidata rahahädast välja väga erinevates olukordades – kiirlaenud aitavad isegi siis, kui raha on vaja üleöö ning suuremad tarbimislaenud on jällegi kasulikud pikaajalisemate plaanide teostamiseks. Kuigi valedel põhjustel laenamine võib kaasa tuua väga kurvad tagajärjed, on siiski olukordi, kus laenu võtmine on õigustatud. Vaatame lähemalt taoliseid põhjuseid, mille puhul võib laenu võtmine olla mõistlik ning mis on paljude inimeste seas ka levinud.

1. Kodu ostmine. Kinnisvaralaenud on vaieldamatult kõige levinumad ning tihti on see ka noorte perede esmane prioriteet – koguda raha kodulaenu puhul nõutava omafinantseeringu jaoks. Kodu ost on paljude jaoks elu suurim tehing ning on selge, et sellist summat ei ole niisama tagataskust võtta. Kuna laenumaksed on väga tihti tunduvalt soodsamad kui üürimaksed, on ka igati mõistlik võimalusel võtta laenu kinnisvara ostmiseks. Iga laenumaksega oled sammukese lähemal oma kodu omamisele ning seega on tegemist pigem investeeringu kui kohustusega.

2. Enese täiendamine ja haridusse panustamine. Laenuvõtmise mõistlikuse väljaselgitamiseks tasuks alati lähtuda põhimõttest: kui tegemist on väljaminekuga, mis teenib end sinu jaoks aastaid, mitte ei rahulda järsku iha, on tegemist mõistliku sihtotstarbega. Olgu tegemist lapse hariduse või su enda haridusepagasi täiendamisega, haridus ei jookse kunagi mööda külgi maha ning aitab pigem just leida võimalusi parema sissetuleku teenimiseks. Sel põhjusel on enesetäiendamise eesmärgil laenu võtmine väga populaarne.

3. Ettevõtlusega tegelemine. Paljud inimesed, kellel on hea äriidee või hobi, mis võiks muutuda karjääriks, võtavad isikliku laenu selleks, et lüüa käima omaenda ettevõte. Nagu mitmete teistegi olukordade puhul on tegemist pikaajalise investeeringuga – kui ettevõttel hakkab hästi minema, on esialgu võetud laen nagu tilgake meres. Väike tarbimislaen võib aga olla just see, mis on puudu ettevõtte alustamiseks vajalikust aluskapitalist. Kui äriidee on ka kindel ning siht silme ees, ei ole tegemist sugugi ebamõistliku laenuga.

4. Auto ostmine. Sõiduvahend on paljude inimeste jaoks hädavajalik ning selle puudumine võib lausa tähendada, et pole võimalik töölegi minna. Paratamatult on aga autod kallid ning kui soovid osta korraliku sõiduvahendi, mis teenib sind kenasti aastaid, tuleb teha ka parasjagu suur väljaminek.

Sellistes olukordades tuleb appi paindlik autolaen või autoliising. Mõlemal puhul saab laenu võtta väga mõistliku intressiga, eeldusel, et sõiduvahend on laenu tagatiseks. Teisalt võib autolaenu taotlemine olla jällegi pisut kulukam, kuna erinevalt tavalisest kiirlaenust tuleb tasuda ka sõiduvahendi ümberregistreerimise tasu ja muud kulud.

Ka tarbimislaenu summaga võib osta auto, kuna selliste laenude summad võivad ulatuda mitme tuhande euroni. Misiganes poleks ka su lõplik laenuvalik, auto ostmine on kindlasti väga mõistlik põhjus laenu võtmiseks ning just seetõttu on autolaenud ka väga levinud.

5. Tehnika või mööbli ostmine. Külmkapid, televiisorid, pesumasinad, diivanid – kõik kodus olev kulub ning vajab ajapikku välja vahetamist. Vahel võivad aga esemed minna rikki ootamatult ning vajaliku paarisaja euro leidmine ei pruugi olla sugugi lihtne. Tänu kiirlaenudele äärmiselt mugavale taotlemisprotsessile ja mõistlikele laenusummadele on taolised mikrolaenud väga populaarsed just sellistes hädaolukordades – nii saad mure lahendatud ning summagi on jaotatud pikema perioodi peale, mistõttu ei koorma see su rahakotti.

Enne laenu võtmist tuleks mõelda väga hoolikalt ning kaaluda laenu võtmise plusse ja miinuseid. Isegi konkreetse otstarbeta tagatiseta laenude puhul tuleks mõelda, kas laenu võtmine on täiesti hädavajalik või oleks võimalik saada hakkama kuidagi teistmoodi. Nii toimides saad olla veendunud, et sa ei kahetse laenuotsust ning see toob sulle rõõmu veel pikka aega.